top of page

w hołdzie

...Kapral

Kazimierz WYSOCKI

WWII 1939-1946

Kazimierz WYSOCKI , jak wiÄ™kszość mężczyzn zdrowych , w peÅ‚ni siÅ‚ zaciÄ…gnÄ…Å‚ siÄ™ do wojska w 8/12/39 aby walczyć najeżdźca i bronić ojczyznÄ™ Francje ( jego miejsce pracy i mieszkania ) oraz ojczyznÄ™ PolskÄ… ( kraj jego przodków ) . DoÅ‚Ä…cza siÅ‚y polskie podczas utworzenia w Qoetquidan i zostaÅ‚ przyjÄ™ty na szkolenie wojskowe ( i na kucharza podczas wolnych chwil ). BraÅ‚ udziaÅ‚ w roczniku który miaÅ‚ odsunąć wroga w wschód Francjii. StÄ…d zostaÅ‚ uwiÄ™ziony i wysÅ‚any do rodziny ( póÅ‚noc Francjii do Sallaumines ) aby  pracować w kopalni zajÄ™tÄ… przez Niemców. 

W sierpniu 1944, gdy dowiedział się o wydarzeń w Normandii, uciekł i dołączył pierwszą dywizję pancerną poza Sekwaną ( seine ). Został zintegrowany jako łącznikiem . Brał udział w wyzwoleniu miast: Amiens, Abbeville...............

WiÄ™kszość zdjęć z tego albumu zostaÅ‚y zrobione przez  Kazimierza w Belgii i Holandii podczas zimy 1944/45 w brzeg Maasy ( Maas ). Pózniej, wydarzenia w prowadziÅ‚y go aż do Wilhemshaven. Kiedy zostaÅ‚ zdemobilizowany , doÅ‚Ä…czyÅ‚ swojÄ… rodzinÄ™ w Sallaumines w Pas de Calais.

 Kurs 1. Polska Dywizja Pancerna z kilkoma anegdotami Kazimierza (okres Kazimierz).

Po zajęciu Polski przez wojska niemieckie ( wiadomość podana przez radio polskie ). Duża częsć polskich żołnierzy udało się dotrzeć do Francjii

GeneraÅ‚ SIKORSKI , szef rzÄ…du polskiego na uchodźstwie w Angers , podpisuje umowÄ™ z wÅ‚adzami francuskimi w celu ustanowienia niezależnej armi polskiej na ziemi francuskiej. SiÅ‚y polskie sÄ… organizowane pod mundurem francuskim z intensywnem treningiem , choć cierpiÄ… z powodu niedostatecznego wyposażenia i uzbrojenia , Armia ta skÅ‚adaÅ‚a siÄ™ z polaków uciekajÄ…cych jarzmy niemieckiej i sowieckiej oraz z imigrantówz krajów tak jak Kanada ,  Stany Zjednoczone itd .

KW. zainstalowany w póÅ‚nocnej Francjii od 1923 roku pojechaÅ‚ pociÄ…giem do obozu Coetquidan w Bretanii ( region francjii ) który jest gÅ‚ównem oÅ›rodkiem szkolenia Armii Polskiej GeneraÅ‚a Sikorskiego. 

Po rejestracji przybyszy odtrzymajÄ… stare mundury francuskie ( kolor: niebieski horyzont ) pochodzÄ…ce z lat 1918/1920 i przestażaÅ‚Ä… broÅ„ . SÄ… oni instalowane w drewniannych barakach zabudowane podczas 1er wojny swiatowej . Z braku miejsca , niektórzy majÄ… pokój u mieszkaÅ„ców. 

NastÄ™pnie, utworzone jednostki wyjechaÅ‚y do różnych region Francjii czekająć na wroga tak jak wojska Francuskie, znaleźli siÄ™ w pozycji czekajÄ…cych na wroga.


Na poczÄ…tku dziaÅ‚aÅ„ wojennech , KW zostaÅ‚ zwiÄ™ty do niewoli i wysÅ‚any do Niemiec. Kilka miesiÄ™cy później, w ramach pracy przymusowej , zostaÅ‚ odesÅ‚any do domu w Noyelles sous Lens do pracy w kopalniach ; okres ten byÅ‚ stosunkowo trudny i frustrujÄ…cy.
W roku 1942 KW ożenił się i założył rodzinę.

GeneraÅ‚ Sikorski wyjechaÅ‚ do Wielki Bretanii z jego rzÄ…dem zgodnie z wÅ‚adzami Brytyjskimi. Tam zaÅ‚ożyÅ‚  slynnÄ… pierwsÄ… Dywizje PancernÄ… PolskÄ…  która stacjonowaÅ‚a  w Edimburgu w Szkocji.
Mijaly lata i przyszedł dzień 6 tego czerwca 44 , z bajecznem rozłożeniem sił , nigdy nie zrealizowane umożliwił setki tysiency żołnierzom do lądowania na plażach normandii.
Pierwsza Polska Dewizja Pancerna wylądowała w Juno, miała na czele Generała Maczka i wzieła kierunek " kotła falaise " aby unieszkodliwić wroga i dywizion ss stacjonowanych w okolicach .
Ten okres kampani  w Normandii byÅ‚ decydujÄ…cy i zabójcy; ale pozwoliÅ‚o zakoÅ„czyć tygodniowe bitwy z wojskami Niemieckimi, najbardziej doÅ›wiadczone, najbardziej zaciekÅ‚e i odtworzyć drogi na swchód ( Paryż ) i na póÅ‚noc ( pogoÅ„ 1ej dywizji ).


Po prowadzeniu z odwagÄ… misjÄ™ podyktowanÄ… przez dowótstwo Alianskie, 1sza PDP wyjechaÅ‚a w kierunek póÅ‚nocnej Francjii,  przeznaczenie finaÅ‚owe: Holandia i Warszawa . Ten marsz byÅ‚ nazwany " pogoÅ„ " K.W. doÅ‚Ä…cza na nowo siÅ‚y Polskie w 29 wrzeÅ›nia 44
podczas jej przesuwania na póÅ‚noc Francjii ( korzestająć z nagÅ‚ej ucieczki nieprzyjaciela ) dostaÅ‚ nowe wyposażenie i uzbrojenie Brytyjskie. WstÄ…piÅ‚ do zmotoryzowanej brygady jako kurierem. ( 9 batalion Flandry, na motocyklu BSA 1940 N° C5211018.

​

Pierwsza dywizja pancerna polska która byÅ‚a czÄ™sciÄ… pierwszej kanadyjskiej armii generaÅ‚a  CRERAR (21ej grupy armii marszaÅ‚ka Montgomery ) skÅ‚adaÅ‚a siÄ™:

      

              Dowództwo

              PuÅ‚k rozpownawczy  " Cromwell "

              10 ta brygada kawalerii pancernej

              1szy  puÅ‚k czoÅ‚gów do bitwy

              2 gi puÅ‚k czoÅ‚gów do bitwy 

              24 ty  puÅ‚k uÅ‚anów na czoÅ‚gach 

              10 ty  puÅ‚k dragonów ( piechota zmotoryzowana )

 

               3 cia brygada piechoty 

               1szy batalion strzelców  " Podhale " 

               8 my  batalion strzelców  ( nazwany 9 batalion Flandrii od KW i dekorowany przez ksiÄ™cia Karola regentem Belgii ) 

               1szy niezależny szwadron karabinów maszynowych 

 

               Artyleria podziaÅ‚owa 

 

               1szy puÅ‚k artylerii polowej 

               2 gi puÅ‚k artylerii polowej 

               1szy puÅ‚k artylerii przeciwlotniczy

               1szy puÅ‚k artylerii przeciwpancernej

ByÅ‚a też również poparta przez usÅ‚ugi rozwiÄ…zywania problemów i naprawy , sanitarne i zaopatrywanie ( kompletna identyfikacja) 

 

Kampania Belgijska :

 

Opuszczająć Francję ( St Omer ) w nocy 5 tego do 6 tego wrzesznia, Alianci zbudowali most nad kanałem w Neuf - fosses, co pozwoliło 1szej DPP w stąpić na terytorium Belgii na świcie w dniu 6 tego wrzesznia 1944.

06 wrzesień 1944

Pierwsza DPP wzięła kierunek Ypres i przez zrÄ™cznÄ… manewrÄ™ objazdu miasta, poÅ‚ożeÅ‚a kres cztery i póÅ‚ lat okupacji niemieckiej.

  •   Ta operacja zostaÅ‚a  przeprowadzona  " prawidÅ‚owo " ( bez strzaÅ‚ów  )  i unikaÅ‚a niepotrzebnych strat  w populacji już ciężko doÅ›wiadczona.

9 ty  batalion wyróżniÅ‚ siÄ™ w tej walce i byÅ‚ witany triumfalnie  przez ludność.



W dniu 7 września 1944

Operacja rozpoznania lin w Roselare i w okolicach przez 10ty puÅ‚k  strzelców.

Po ciężkich walkach i sytuacjach niebiespiecznych, Polacy stworzyÅ‚y zaskoczenie trafiąć prosto na wroga torująć sobie drogÄ™ by doÅ‚Ä…czyć swojÄ… eskadrÄ™. Dostarczone informacjÄ™ byÅ‚y decydujÄ…ce tak że pozwoliÅ‚y uwolnienie miasta Roulers ( Roeselare ) . To w koÅ„cu dwuch dni  9ty batalion strzelców dostaÅ‚ wspaniaÅ‚Ä… nazwÄ™  Strzelców Flandryjskich oraz furażerkÄ™ BelgiskÄ… krzyża wojennego.

 

W dniu 8 wrzyÅ›nia  1944

Pierwsza  dewizja  pancerna  kontynuująć  swojÄ…  drogÄ™ dotarÅ‚a  do regionu  Thielt  i Ruysselade .

Thielt  zostaÅ‚a podjÄ™ta   sprytnym  manewrem  przez  PodpuÅ‚kownika  Dowbora  który okrążyÅ‚ miasto na poÅ‚udniu przez  10ty puÅ‚k kawalerii .

Wtem  samem  czasie , 2gi puÅ‚k pancerny zdobyÅ‚  szturmem  miasto  Ruysselade. Walki  byÅ‚y  bardzo ciężkie  ale  odwaga  polaków  wprowadziÅ‚a  pogrom  okupanta  który  porzuciÅ‚  swoje  pozycje  po doznaniu  wielu  strat .

Inny kluczowy cel , opanowanie przejÅ›cie kanaÅ‚u Ghent do Aeltre . Trudne zadanie dla PodpuÅ‚kownika Koszutskiego  który nie byÅ‚  w stanie wypeÅ‚nić , bo wojska niemieckie skutecznie obozowali  na swoich pozycjach . Zatrzymany ruch pierwszej dewizjii pancernej można  wytÅ‚umaczyć przez zmodyfikowanie topograficzne;  miÄ™dzy  wielkich  równiach  francuskich  i terenów  bagnistych  flandrii  które nie dostosowaÅ‚y siÄ™ dla szybkich manewrów.

​

W dnia 9  10  wrzeÅ›nia 1944

Wieczorem 9 wrzeÅ›nia rospoczyÅ‚y siÄ™ ataki przeciwko niemieckiego oporu.Ulga terenowa  nie  uÅ‚atwiaÅ‚a  zadanie  tych  dzielnych Polaków  którzy zdobyli  tylko pierwszÄ™ ramie kanaÅ‚u Gandawy. ( Który siÄ™ skÅ‚ada siÄ™ z dwóch ).

Rano 10  wrzeÅ›nia  ogieÅ„ wroga  byÅ‚  taki gwaÅ‚towny że  Polacy musieli siÄ™ wycofać  do  reorganizacji. Silna  odporność  niemiecka i bliskość  siÅ‚ brytyjskich ( po lewej stronie) zmusiÅ‚y polskie dowódstwo do zmiany strategii.

Pierwsza  PDP  doÅ‚Ä…czyÅ‚a  siÅ‚y brytyjskie  nazwane  „ sczury pustyni  „ (les rats du desert britaniques ) i razym  zwolniÅ‚y  miasto  Gent. Później Polacy  wyjechali  w strone  St Nicolas na misjÄ™ oczyszczenia miÄ™dzy kanaÅ‚em Gent i kanaÅ‚ym Escaut.

​

11 września 1944

Po poÅ‚udniu przyjechali Alianci do Gandawy , mieszkaÅ„cy powitali  ich z wielkÄ… radoÅ›ciÄ… , to byÅ‚a chwila pamiÄ™tna. Ale trzeba byÅ‚o uważać, bo wróg byÅ‚ obecny w okolicach i w ciąż bombardowaÅ‚ miasto. Polacy osiedlili siÄ™ w mieÅ›cie i sztab wziÄ…Å‚ ratusz jako gÅ‚ównÄ… kwaterÄ™.

Walki znowione przez atak 9 batalionu, wspierane przez lotnistwo i artylerie. Cel: branie w posiadanie lasu znajdująć siÄ™ na póÅ‚nocny zachód od miasta . Zdefiniowany jako obszar strategiczny dla obu stron. Walki byÅ‚y ciężkie, zaliczki i rekolekcje byÅ‚o wiele; na koÅ„cu 9 batalion byÅ‚ zmuszony do odwrotu na Lokeren i St Nicolas.

​

12 września

Dzięń reorganizacji i zebranie sił Polskich.
 

13 wrzeÅ›nia  1944

Atak zostaÅ‚ uruchomiony przeciwko elitarnych siÅ‚ niemieckich przez 8 i 9 batalion na front podczas gdy 24 puÅ‚k UÅ‚anów wziÄ…Å‚ ich prez odwrotnÄ… strone .

ZwyciÄ™ska interwencja pozwoliÅ‚a zrobić wiele jenców.

Gent został definitywnie zwolniony.

​

14 wrzeÅ›nia  1944

Wyzwolenie kontynuuje przez podbój miast jak  Stekene, Saint Gilles , Waas i region de la Trompe .

Pierwsza dywizja pancerna stoczyÅ‚a bitwÄ™ przeciw armie niemieckÄ… generaÅ‚a Neuman . Nieprzyjaciel twardo siÄ™ broniÅ‚ i walka na trudnem terenie staÅ‚a siÄ™ żmudna i uporczywa. Po sforsowaniu kanaÅ‚u Hulst , Niemcy sÄ… spychani do morza co pozwoliÅ‚o zwolnienie miast Axel, Hulst i Terneuzen. 

​

15 do 26 wrzesnia 1944

Pierwsza dywizja pancerna stoczyÅ‚a bitwÄ™ przeciw armie niemieckÄ… generaÅ‚a Neuman . Nieprzyjaciel twardo siÄ™ broniÅ‚ i walka na trudnem terenie staÅ‚a siÄ™ żmudna i uporczywa. Po sforsowaniu kanaÅ‚u Hulst , Niemcy sÄ… spychani do morza co pozwoliÅ‚o zwolnienie miast Axel, Hulst i Terneuzen.  

​

21 wrzeÅ›nia 1944 

Po zakoÅ„czeniu operacji , PuÅ‚k przechodzi na postój w Kemseke na zasÅ‚użony odpoczynek, gdzie nastÄ™puje uzupeÅ‚nienie i reorganizacja. NastÄ™pny cel jest ujÅ›cie rzeki Meuse (  Maas ).
 

27  wrzeÅ›nia 1944

Sytuacja  w  Belgii poprawiÅ‚a  siÄ™, z caÅ‚em poÅ‚udniowem i  póÅ‚nocnem zachodzie które zostaÅ‚y zwolnione. Antwerpia w posiadaniu Brytyjczyków i Kanadyjczyków tylko port byÅ‚ zajÄ™ty przez Niemców.

​

28  wrzeÅ›nia 1944

Ten dzięń byÅ‚ dniem sprzymierzonych strategów, którzy okreÅ›lili misjÄ™ każdego z  nich w tym pierwsza PDP. Polacy musieli udać siÄ™ na  póÅ‚noc i  przedostać siÄ™ do Holandii.

Miejsca docelowe byÅ‚y nastÄ™pujÄ…ce :                                                                           

_ Przyjechać przez rzekÄ™ Escaut i skierować siÄ™ w stronÄ™ Merxplas .                       

_ NastÄ™pnie przejdź do Baarle-Nassau i Tilbury ( Holandia ).                                    

Zaangażowane jednostki to:                                                                                          

_3cia brygada myÅ›liwska.                                                                                             

_10ty puÅ‚k kawalerii.                                                                                                    

_24tego puÅ‚ku UÅ‚anów.                                                                                                  

_10ta Pancerna Brygada Kawalerii, wzmocniona przez 8my Batalion.

​

Anekdota dotycząca Każimierza:

udaÅ‚em siÄ™ do rzeki  to morzÄ™ być Escaut w uznaniu. ByÅ‚o ciemno....to byÅ‚ zmierzch. ByÅ‚em na moim BSA kiedy nagle wokóÅ‚ mnie krÄ™ciÅ‚y siÄ™ kule, w uÅ‚am- ku sekundy  znalazÅ‚em siÄ™ leżąć  w  rowie. PanowaÅ‚a  cisza... i byÅ‚o zimno tak że zdaÅ‚em  sobie sprawÄ™  Å¼e to snajper, powszechna praktyka u  wroga. CzekaÅ‚em kilka chwchil, podniosÅ‚em motocykl  i odjechaÅ‚em w  milczeniu popychająć go. PrzeszedÅ‚em kilkaset metrów zanim dotarÅ‚em do mostu. Ten most przekroczyÅ‚ rzekÄ™ który musiaÅ‚em rozpoznać i tu czekaÅ‚a mnie niespodzianka. Ten most zostaÅ‚ zniszczony w jego Å›rodku przez  bombardowanie , więć odwróciÅ‚em siÄ™ i zameldowaÅ‚em przeÅ‚ożonym. Przyznaje że prawie  chciaÅ‚em  podziÄ™kować snaj-perowi , poniewarz normalnie przejeżdziaÅ‚em z dużą prÄ™dkoÅ›ciÄ… i kto wie co by siÄ™ staÅ‚o.

Anekdota zgłoszona przez najstarszego syna KW.

​

29 września 1944

Polacy  przekroczyli  rzekÄ™  Escaut  na  osi póÅ‚noc- poÅ‚udnie aby wziąć miasto Merksplas. 9ty Batalion  Strzelców  miaÅ‚  misjÄ™  atakować  Merksplas  od zachodu.Zaangażowanie bojowe przez myÅ›liwych Podhalanskich a nastÄ™pnie przez  myÅ›liwych  z  Flandrii , mimo  ciężkich  walk  które  spowolniÅ‚y  postÄ™p sojuszników, Wolfspotten zostaÅ‚ zwolniony.

​

30 września 1944

Zmiana  strategii: Atak  na  Merksplas  na  dwów  frontach  aby  go  otyczyć.  9ty Batalion uruchomiony z poÅ‚udnia w kierunku lasu Luijsterborg. Atak zostaÅ‚ uruchomiony jednoczeÅ›nie na dwóch liniach wspierany przez dziaÅ‚ Artelerii PDP i BrytyjskÄ… artelerie. Podhale  myÅ›liwi  biorÄ…  wposiadanie  miasta Merksplas. 9ty Batalion myÅ›liwych Flandrii podbiÅ‚ Molenzijde. Celem byÅ‚o teraz otwarcie  zachodniej  trasy  którÄ…  zajmowali  siÄ™ myÅ›liwy  z  Podhala  i  myÅ›liwy z Flandrii. Szybko awansowali dziÄ™ki myÅ›liwych na koniu którzy przybyli bez walki do  Strikken.  Stali  siÄ™  mistrzami  zachodniego  przejÅ›cia.  Na  rozkaz  dowódcy brygady,  Polacy  wziÄ™li  wroga  w  „ szczypce „ , bitwa  okazaÅ‚a siÄ™ peÅ‚nem suksesem.

​

1 październik 1944

Polacy  angażujÄ… siÄ™ na terytorium Holandii i kierujÄ… siÄ™ do Baarle-Nassau . walki trwajÄ… trzy dni i pozwalajÄ… wejść w posiadanie miasta. PodejÅ›cie  Bredy staje siÄ™ jasniejsze z każdem dniem.  Pierwsza PDP spÄ™dziÅ‚a zimÄ™ 39/45 w dÅ‚uż Mozy w Holandii. 

 

Każimierz skorzystaÅ‚ z okazji aby napisać swojej żonie kilka sÅ‚ów na odwrocie fotografii:

PamiÄ…tka z Bredy 08-01-45 Każimierz Wysocki. 

Dla mojej ukochanej żonie Genowefa Wysocka.

​

6 Październik 1944

Pierwsza PDP obejmuje Baarle-Nassau , Alphen i Turnhout. Droga Bredy jest teraz  otwarta . BiorÄ…c  pod  uwagÄ™  wysiÅ‚ki  i  stan  wojska  zapewnia  im  siÄ™ odpoczynek , miÄ™dzy innymi na naprawÄ™ i utrzymanie sprzÄ™tu.

​

22 październik 1944

Ofensywny  rozmiar  ze  strony  sojuszników  ( kanadyjskie, Brytyjskie, Amerykanskie ) do Roosendall, Diep, Tilburg. Pierwsza PDP otczymaÅ‚a rozkaz skierowania siÅ‚ niemieckich do rowów przeciwczoÅ‚gowych w Terover, Gilze, Osterwyk. Pierwsza PDP zajmuje Gilze , nastÄ™pnie kierunek do Bredy i kanaÅ‚u Vilhelmine.
 

29 października 1944

Ogromny atak pierwszej PDP na BredÄ™ który kontynuuje do 30ego  października miasto jest wezwolone nad wieczorem jak z przyzwyczajeniem z minimalnymi szkodami  dla populacji. Ta  bitwa  pojawia  siÄ™  jako  druga  wielka  bitwa prowadzona z powodzeniem przez pierwszÄ… PDP po Chambois . Nie potrzebnie ludność  z  Bredy  byÅ‚a  peÅ‚na  entuzjazmu  kiedy  GeneraÅ‚  Maciek  zainstalowaÅ‚ byÅ‚ygo mówić ile Burmisztrza  w ratuszu. Pierwsza  PDP  kontynuuje  podróż do Moerdijk gdzie czekajÄ… na niÄ… nowe walki

​

3 listopada 1944

Polacy stojÄ… w obliczu zażartej obrony Niemców, zbudowali sciane bunkrów trzeba byÅ‚o odwoÅ‚ać siÄ™ do lotnistwa aby je uciszyć .

​

8 listopada 1944

Moerdijk jest w zasiÄ™gu wzroku, atak jest nieuchromny. Jest zÅ‚a pogoda i tylko arteleria radzi sobie z takÄ… sytuacjÄ… , postÄ™p jest przykry wzglÄ™du na stan gleby   ( bagienny). Walki odbÄ™dÄ… siÄ™ caÅ‚y dzięń i dopiero późno w nocy Polacy wezmÄ… w posiadanie miasta po ucieczki wroga.Pierwsza PDP osiedliÅ‚a siÄ™ w Bredzie aby spÄ™dzić  zrocznÄ…  część  zimy  44/45 . Ta pozycja  stanowiÅ‚a  nieprzykraczalnÄ… bariere dla wroga. NastÄ™pnie podążyÅ‚a w kierunku Niemiec w towarzystwie Drugiej Dywizji Piechoty i czwartej Kanadyjskiej Dywizji Pancernej. Zamówienie zostaÅ‚o przekazane aby przejść do Wilhemshaven, najwiÄ™kszej bazy morskiej na morzu BaÅ‚tyckiem.

​

5 maj 1945

Pierwsza PDP znajdowaÅ‚a siÄ™ 20Km od Wilhemshaven. DziaÅ‚ania wojenne zakoÅ„czyÅ‚y siÄ™ w chwili ogÅ‚oszenia niemieckiej kapitulacji. Polacy okupowali miasto do roku 1947r . Data od której wyjechali do Wysp Brytyjskich. Z wielkim żalem żoÅ‚nierze polscy powitali odjazd ich GeneraÅ‚a który zostaÅ‚ zastÄ™piony przez GeneraÅ‚a Rudnickiego.  Potem byÅ‚a  wola powrotu do kraju Ale!...             Ale żeby lepiej zrozumieć odmowÄ™ powrotu wiÄ™kszoÅ›ci polaków z zachodu, pamiÄ™tajcie o porozumieniach zawartych w tem okresie w nacznej części polski w granicach ZwiÄ…sku Radzieckiego.                                                                              Komunizm zostaÅ‚ odrzucony gÅ‚Ä™boko przez tÄ… populacie posiadajÄ…ca niezniszczalne wartoÅ›ci, takie jak religia i prawa czÅ‚owieka. W resultacie wielu z nich doÅ‚Ä…czyÅ‚o siÄ™ do Wielkiej Bretanii, Kanady, Stanów  Zjednoczonych lub Francji. Tak byÅ‚o w przypadku K.W. który zostaÅ‚ zdemobilizowany w dniu 4/09/46 gdzie mógÅ‚ udać siÄ™ do swojej rodziny, która pozostaÅ‚a na póÅ‚nocnej Francji. ZostaÅ‚ odznaczony przez wÅ‚adze wojskowe Francuskie, Belgijskie i zwÅ‚aszcza Angielskie.

 

 

 

 

FOTKI

Aby uzyskać więcej informacji na temat polskiego rządu na uchodźstwie, kliknij poniżej.

bottom of page