top of page

                     Polski rzÄ…d na uchodźstwie



Polski rzÄ…d na uchodźstwie, oficjalnie nazwany rzÄ…d RP na uchodźstwie, to nazwa nadana do polskich prawnych organów politycznych, z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, po kampanii 1939 roku osiedlili siÄ™ najpierw w Angers, Francja, a nastÄ™pnie w Londynie, w Wielkiej Brytanii, po klÄ™sce Francji w czerwcu 1940 roku do nadal, w imieniu narodu polskiego, walkÄ™ z agresorem. Zgodnie z polskÄ… konstytucjÄ…, w kwietniu 1935 roku, polskie wÅ‚adze na uchodźstwie legalnie utrwalać do dnia 22 grudnia 1990 roku, kiedy ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wymawia ich rozpuszczanie i przekazuje swoje uprawnienia samym czasie co insygniów prezydenckich II Rzeczypospolitej Polskiej Lechem WaÅ‚Ä™sÄ…, prezes wybierany w drodze wolnych i demokratycznych wyborach od wojny.


Warszawa do Londynu

We wrzeÅ›niu 1939 roku, gdy wojska niemieckie i radzieckie kontrolowane terytorium Polski wzdÅ‚uż pÅ‚aszczyzny wyznaczonej przez pakt niemiecko-sowiecki, legalny rzÄ…d i Naczelnego Dowództwa Polski, którzy nie chcÄ… siÄ™ poddać, schroniÅ‚ siÄ™ we Francji. nastÄ™pnie tworzÄ… rzÄ…d na uchodźstwie z siedzibÄ… w Angers w dniu 22 listopada 1939 do 12 czerwca 1940, pod przewodnictwem WÅ‚adysÅ‚awa Raczkiewicza wyznaczony przez prezydenta Ignacego MoÅ›cickiego, od 1926 roku, internowany w Rumunii, a przede wszystkim zaniepokojony zachowaniem ciÄ…gÅ‚ość paÅ„stwa polskiego decyduje siÄ™ przenieść swoje obowiÄ…zki wynikajÄ…ce z Konstytucji RP w kwietniu 19351.

W dniu 20 grudnia 1939 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, W. Raczkiewicz, jest witany w Castle Pignerolle zamieszkania w Saint Barthelemy d'Anjou koło Angers.



















Zamek Pignerolle, efemeryczne siedziba rządu polskiego na uchodźstwie.



Raczkiewicz wybrany jako premiera generała Władysława Sikorskiego.


















Generał Władysław Sikorski, premier od września 1939 do lipca 1943


Jego gabinet zostaÅ‚ zaprzysiężony w dniu 1 października 1939. Ten szybko tworzy Unia Polski z walki zbrojnej (ZWZ) powierzono generaÅ‚owi Stefan Grot-Rowecki. Armia podziemna zostanie wyróżniony w dziedzinie jego dziaÅ‚alnoÅ›ci ruchu oporu. Zostanie on zastÄ…piony w lutym 1942 roku przez ArmiÄ™ wnÄ™trz (AK lub AK). Na francuskiej ziemi, polski rzÄ…d na emigracji jest tworzenie armii polskiej do kontynuowania walki, skÅ‚adajÄ…cy siÄ™ z czterech dziaÅ‚ów - dwa majÄ… czasu, aby zilustrować wielkiej walki w maju-czerwcu 1940. Przynajmniej 20.000 bojowników Polacy we Francji udaÅ‚o siÄ™ dotrzeć do Wielkiej Brytanii tuż po zawieszeniu broni, aby kontynuować walkÄ™.

Uznany przez aliantów, rzÄ…d polski na emigracji osiadÅ‚ w Londynie po klÄ™sce Francji w czerwcu 1940 roku generaÅ‚ Sikorski przekonaÅ‚ brytyjskich dowódców wojskowych, aby tworzyć zachodniÄ… polskiego wojska, zmotoryzowane jednostki, która stanie 1st polski oddziaÅ‚ pancerny w lutym 1942 roku, a które pozwalajÄ… Polacy aktywnie uczestniczyć w wyzwoleniu Europy. Wzmocnione przez przybycie wygnanych żoÅ‚nierzy, armia polska staje siÄ™ pierwszym obcej armii w Wielkiej Brytanii.

Po niemieckiej ofensywy przeciwko ZSRR w czerwcu 1941 roku rzÄ…d polski na uchodźstwie zdecydowaÅ‚ siÄ™ odnowić stosunki dyplomatyczne z dawnym przeciwnikiem Radzieckiego (umowy Sikorski-Majski). Część polskich jeÅ„ców wojennych w ZSRR zwolniony i wstÄ…piÅ‚ do polskiej armii generaÅ‚a WÅ‚adysÅ‚awa Andersa, który bÄ™dzie uczestniczyć w kampanii wÅ‚oskiej, szczególnie w bitwie pod Monte Cassino w maju 1944 roku.

Ponadto, 1. Dywizja Pancerna Polski weźmie udziaÅ‚ pod brytyjskim dowództwem operacyjnym podczas bitwy o NormandiÄ™, a zwÅ‚aszcza tzw walkÄ™ o "zamkniÄ™ciu kieszeni Falaise".

Wreszcie, 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa zostaną zilustrowane podczas operacji Market Garden we wrześniu 1944 roku.

W czasie wojny, a zwÅ‚aszcza po 1942 roku, wÅ‚adze polskie na emigracji, dostarczane informacje z pierwszej rÄ™ki przez opór, zapewni sprzymierzone rzÄ…dy i opiniÄ™ publicznÄ… wolnego Å›wiata najwczeÅ›niejsze raporty i bardziej precyzyjne od eksterminacji podczas juives2,3 populacji - i zadzwoÅ„ na próżno do konkretnych dziaÅ‚aÅ„, aby zakoÅ„czyć extermination4,5.

Litery (kilkadziesiąt), jak Jan Karski, Jan Tadeusz Chciuk7 Nowak6 lub pojedzie w obu kierunkach z narażeniem własnego życia: Jan Karski i Jan Nowak, wysłanych przez AK oba poszedł z Polski do Londynu natomiast Tadeusz Chciuk-Celt został zrzucony dwukrotnie wysłany do polski jako polskiego rządu na emigracji. Litery wysyłane do Polski w tych warunkach były nazywane Cichociemni ( "Silent Shadow").


Reakcja Stalina



W kwietniu 1943 roku, a nastÄ™pnie co odkryÅ‚ zbrodni katyÅ„skiej rzÄ…d polski na emigracji przeciwieÅ„stwie stanowisko aliantów, która ma tendencjÄ™ do zwalnia armiÄ™ radzieckÄ…. Kilka miesiÄ™cy później, Sikorski zginÄ…Å‚ w katastrofie lotniczej powrocie z inspekcji na Bliskim Wschodzie. StanisÅ‚aw MikoÅ‚ajczyk nastÄ™pcÄ….

W Polsce, Stalin powołał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (lub Komitetu Lublin), Komunistyczna inspirowane, aby przeciwdziałać rządu polskiego na uchodźstwie. Polska działaczka komunistyczna Wanda Wasilewska odegrał kluczową rolę w tworzeniu polskiego oddziału Armii Czerwonej podczas II wojny światowej. Przy wsparciu ZSRR, to w przeciwieństwie do rządu polskiego na uchodźstwie. To przyczyniło się do powstania Chińskiej Republiki Ludowej.

Pod koniec wojny, Stalin poinformowaÅ‚ sojuszników chciaÅ‚a terytoria zaanektowane przez ZSRR w 1939 roku, że polskie wÅ‚adze odmawiajÄ… Londynie. MikoÅ‚ajczyk przeciwieÅ„stwie także Stalin zaproponowaÅ‚ utworzenie rzÄ…du zdominowanego przez komunistów. Ale w styczniu 1945 roku Armia Czerwona wkroczyÅ‚a do Warszawy i powoÅ‚aÅ‚a Komitet Lublinie.

Wreszcie na konferencji w JaÅ‚cie, 11 lutego 1945 roku, polskie granice ponownie zdefiniowano na podstawie roszczeÅ„ Stalina, który wyjaÅ›niÅ‚, że tylko silny rzÄ…d polski i pro-komunistyczne bÄ™dzie w stanie zagwarantować bezpieczeÅ„stwa ZwiÄ…zku Radzieckiego, a rzÄ…du "jednoÅ›ci narodowej" jest wykonany. MikoÅ‚ajczyk, który zrezygnowaÅ‚ ze stanowiska premiera rzÄ…du na uchodźstwie, zgodziÅ‚ siÄ™ wziąć udziaÅ‚. ZostaÅ‚ mianowany wicepremierem i ministrem rolnictwa. Po konferencji aliantów wycofaÅ‚y swoje uznanie dla rzÄ…du polskiego na uchodźstwie.

W marcu 1945 roku wÅ‚adze sowieckie zorganizowaÅ‚y spotkanie z przedstawicielami rzÄ…du na uchodźstwie i polskiego ruchu oporu. WÅ‚aÅ›nie pojawiÅ‚ siÄ™ na miejscu, część delegacji jest nagle zatrzymaÅ‚ siÄ™. Jej czÅ‚onkowie sÄ… oskarżeni podczas publicznego procesu, o które walczyÅ‚ "przeciwko ZwiÄ…zkowi Radzieckiemu i wbrew interesom Polski", a także o "wspóÅ‚pracowaÅ‚ z nazistami." WiÄ™kszość oskarżonych zostanie skazany na wiÄ™zienie lub wygnanie.

Ze swej strony MikoÅ‚ajczyk zrezygnowaÅ‚ z rzÄ…du pro-sowieckiej w nastÄ™pstwie skandalu w polskiej oszustwa, że ​​nÄ™kany wyborów parlamentarnych w styczniu 1947 roku zagrożony aresztowaniem, znów wybiera wygnanie. Po pobycie w Londynie, gdzie jest uważany za zdrajcÄ™ za wspóÅ‚pracÄ™ z komunistami, postanowiÅ‚ osiedlić siÄ™ w Stanach Zjednoczonych.
Rząd na emigracji w okresie reżimu komunistycznego

Odmowy uznania reżim komunistyczny rzÄ…d polski na emigracji kontynuuje swojÄ… pracÄ™ pomimo napięć wewnÄ™trznych. W 1954 roku, niektóre z osób, twierdzÄ…c, wsparcie w wysokoÅ›ci 80% polskich zesÅ‚aÅ„ców, sprzeciwia siÄ™ prezydent August Zaleski, który chce wykonywać swój mandat poza okres siedmiu lat. Dysydenci nastÄ™pnie tworzÄ…c "RJN" prowadzony przez trzech wysokich urzÄ™dników Tomasz Arciszewski, generaÅ‚ WÅ‚adysÅ‚aw Anders i Edwarda RaczyÅ„skiego. PeÅ‚ne pojednanie nastÄ…pi po Å›mierci Zaleskiego w 1972 roku.

Niektórzy delegaci lub krewni rzÄ…du emigracyjnego zdecyduje siÄ™ na powrót do Polski, a premier Hugon Hanke w 1955 roku i jego poprzednik StanisÅ‚aw Mackiewicz w 1956 roku polski reżim komunistyczny nastÄ™pnie szeroko nagÅ‚oÅ›nione powrót wygnaÅ„ców, przypisujÄ…c im stanowisk odpowiednie i wybaczajÄ…c im swoje przeszÅ‚e dziaÅ‚ania.

W latach 1970 i 1980, rzÄ…d i prezydenci w kolejnych uchodźstwie StanisÅ‚aw Ostrowski, Edward RaczyÅ„ski, Kazimierz Sabbat, Ryszard Kaczorowski pogÅ‚Ä™bić rosnÄ…ce powiÄ…zania z ruchem rodzÄ…cej siÄ™ opozycji w Polsce, zwiÄ™kszajÄ…c ruch robotniczy, wydaÅ„ prasy podziemnej SolidarnoÅ›ci, materialne i moralne wsparcie polskiej polityki emigracyjnej (utworzenie funduszu wspierania pracowników (1976), wolność sÅ‚owa (1978) oraz w kraju funduszu pomocowego (1979) 8.

RzÄ…d polski na emigracji kontynuowaÅ‚ swojÄ… dziaÅ‚alność aż do dnia 22 grudnia 1990 roku, krótko po wyborze Lecha WaÅ‚Ä™sy jako Prezydenta Rzeczypospolitej po dekadach rzÄ…dów komunistycznych w Polsce. To byÅ‚o wtedy, że prezydent w biurze, Ryszard Kaczorowski przekazaÅ‚ do nowego demokratycznie wybranego prezydenta insygniów przewodnictwem République9. W ten sposób zostaÅ‚a przywrócona ciÄ…gÅ‚ość Rzeczypospolitej i, w efekcie, z mocÄ… wstecznÄ… uznawaÅ‚ rzÄ…du na uchodźstwie. W 1992 roku medale wojskowe i inne odznaczenia przyznane przez ten rzÄ…d zostaÅ‚y oficjalnie uznane w Polsce.
Siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej na uchodźstwie

Po zainstalowaniu podczas dziwna wojna do Paryża, a następnie do zamku Pignerolle, Saint Barthelemy d'Anjou koło Angers, rezydencja prezydenta na uchodźstwie znajdował się w 1940 roku w Ambasadzie Polskiej w Londynie, następnie od 1945 roku na 43 Eaton Place, Chelsea, Londyn.

 

 

 

 

 

 

 

FOTKI

Aby uzyskać więcej informacji na temat polskiego rządu na uchodźstwie, kliknij poniżej.

bottom of page